Dr. Figen Ökten

Adet öncesi yaşanılan gerilim herkeste farklı mı?


19 Mart 2017 10:14

SORU: 3 yıldır evliyim. Henüz çocuk düşünmüyoruz. Adet önceleri aşırı gerilim yaşıyorum. Olmadık şeylere aşırı kızıp tepki veriyorum ve çok basit şeylere kızıp kırılıyorum. Eşimi o kadar bunalttım ki işi olmasa da bir şeyler uydurup eve geç gelmeye başladı. Adet öncesi gerilim, acaba genç ve doğum yapmamış bayanlarda daha mı farklı? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, uykusuzluk veya aşırı uyku, eklem, kas ağrıları, yeme alışkanlığında değişme, yorgunluk, cinsel istek değişikliği, mide-bağırsak bozulmaları, çarpıntı ve terlemeye adet öncesinde rastlanabilir. Bu dönemde sivilceler artabilir. Hanımların çok yakındıkları baş dönmesi, titreme ve sakarlıklara bu sırada sık rastlanır. Sonuç olarak bu dönemde kadında verimlilikte azalma ve içe kapanma ortaya çıkar. Adet gerginliği mineral yetersizliği, vitamin yetersizliği, hormonal dengesizlik ve diğer bazı hormonal bozukluklar nedeniyle görülür. Evlilerde dile getirdiğimiz belirtilerin daha az olması anlamlıdır. Genç ve doğum yapmamış kadınlarda belirtilerin daha fazla olması genellikle hormonal yapı ile ilgilidir.

Doymak bilmiyor, yetersiz hissetmeye başladım artık!

SORU: 40 yaşında 10 yıllık evli bir erkeğim Figen Hanım. Eşim son zamanlarda aşırı istekli oldu, doymak bilmiyor. Böyle olunca kendimi yetersiz hissetmeye başladım. Sizce ne yapabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, eşin ile aranda cinsel istek sıklığında bir uyumsuzluk olmuş. Bu durum göreceli algılama değişikliğinden olabilir. Senin cinsel isteğinde içinde bulunduğun biyolojikpsikolojik duruma göre bir azalma oldu ise eşinin isteği fazla gibi gelebilir ya da eşinin daha önce yine biyopsiko- sosyal nedenlerden dolayı olması gerekenden az olan isteği onun için olması gereken düzeye gelmiş olabilir. Aranızda ciddi uyum sorunu oluşuyorsa bir profesyonele danışmanızı öneririm.

Vajinal duş, bekaretime bir zarar verir mi?

SORU: Merhaba Hocam, 19 yaşındayım. Cinsel deneyimim olmadı. Ancak vajinal duş yaptım. Bir zararı olur mu? Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, vajinal duş yapmak eğer bakireysen kızlık zarına zarar vermesi açısından sorun yaratabilir. Çok sık yapılan vajinal duşlar vaginada östrojen hormonu varlığında işlev gören ve vajinayı yabancı mikroorganizmalardan koruyan iyi huylu lactobasilleri de ortamdan uzaklaştırdığı için zararlı olabilir.