Dr. Figen Ökten

Damara bastırdığımda içeri girip tekrar çıkıyor!


15 Mart 2017 00:01

SORU: Ben 19 yaşında bir gencim. Sol yumurtalığımın üstünde sanki zar yırtılmış gibi, çıkıntı halinde bir damar topluluğu var. Bazen ağrı yapıyor. Bu acaba nedir? Üstüne bastırdığımda içe gidip tekrar geliyor.

CEVAP: Değerli okurum, bu damarlar, bir kistik yapı veya epididim denilen testisin üzerine yapışan organ olabilir. Ağrı da yapıyor ise bir üroloji uzmanına gitmeni öneririm.

1 hafta içinde 2 kez prezervatifte kan gördüm...

SORU: Doktor hanım, ben cinsel ilişki sonrasında prezervatifin içinde kan gördüm. Çok az bir miktardı ama 1 haftada 2.kez oldu. Acaba sebebi ne olabilir? Doktora gitmem gerekir mi?

CEVAP: Değerli okurum, prezervatifin içinde kan olması ilk planda meniden kan gelmesini ’hematospermi’ düşündürüyor. Bu genellikle kendiliğinden geçen ve çoğu zaman önemli olmayan bir durumdur. Ancak 1 aydan sonra yine devam ederse bir Üroloji uzmanına görün.

Eşim zorunlu hissediyor, ben kaliteli olsun istiyorum!

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Ben 34 yaşında çalışan bir bayanım. İş yerinde çok yoruluyorum. Eşim yönetici pozisyonunda olduğu için daha rahat gün içinde. Akşamları yatma vakti geldiğinde beni bir sıkıntı basıyor. Eşim her gece beraber olmaya kendini zorunlu hissediyor bense daha az ama daha kaliteli olmasını istiyorum. Aramızda bu tartışmaya neden oluyor. onu artık yeterince sevmediğimi iddia ediyor. Sağlıklı evlilikte ne kadar sürede ilişkiye girildiğinin önemi var mıdır? Vereceğiniz bilgi benim için çok önem taşıyor.

CEVAP: Değerli okurum, ilişki sıklığı kişiye ve evlilik ilişkisinde eşlere bağlı bir seçimdir. Uyumlu bir evlilik ilişkisinde ortak kararların alınması bu durumlarda önemlidir. Sakin bir tatil gününde karşılıklı konuşarak duyguların paylaşılması birbirinize karşı davranışlarınızın nasıl olması gerektiği ile ilgili kararlar alınması, durumu daha da büyütmeden çözülmesini sağlayabilir.

Prezervatif gereken durumlar çok oluyor ama...

SORU: Prezervatif takınca sertleşmemi kaybediyorum fakat kullanmam gereken durumlar çok oluyor, ne yapabilirim? Çözümü var mı acaba?

CEVAP: Değerli okurum, prezervatif kullanmadan önceki işlevselliğin ve hangi durumlarda takman gerektiği önemli. Eğer uygun yer, uygun zaman ve uygun kişi ile birlikte oluyorsan bu sıkıntı olma ihtimali azdır.Bazen prezervatiflerin uygunluğu kişiden kişiye de değişebilir.Sorun seni çok rahatsız ediyorsa cinsel terapiste başvurman faydalı olur kanısındayım.